10.01.2023
SAĞLIK TURİZMİ VE SAĞLIK TURİZMİ ÇEŞİTLERİ

Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi; insanların sağlıklarına ilişkin kendi ülkelerinde yeterli desteği göremediklerini düşündüğü halde gerçekleştirdikleri turizme verilen genel addır. Sağlık turizminin birbirinden farklı sebepleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Sağlık turizminin sebeplerinden bahsedecek olursak:

• İnsanların sağlık turizmi gerçekleştirmelerindeki en önemli nedenlerin başında, ülkesinde etkili ve yüksek teknolojiye sahip herhangi bir sağlık hizmetleri alamamaları ve personel sayısının azlığı gelmektedir.

• Çok uzun süreli bekleyişler de sağlık turizminin en önemli nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bazı hastalarda yapılacak olan ameliyat ve benzeri işlemler için çok uzun vadeli zaman dilimleri belirtilir. Hastalar bu durumdan şikayetçi oldukları için ve verilen süreci beklemek istemedikleri için sağlık turizmine başvurmaktadır.

• Sağlık hizmetleri kendi ülkesinde oldukça pahalı olan hastalar çok daha hesaplı şekilde eski sağlıklarına kavuşmak için sağlık turizmine başvurmaktadır.

• Hastalar kendi ülkelerinden başka bir ülkenin coğrafi ve iklim özelliklerinden faydalanmak istedikleri için sağlık turizmine başvuruda bulunmaktadır.

Genel olarak sağlık turizmi kullanan kişilerin en temel sebebi turizm düzenlemek istedikleri bölgenin hastalar için daha iyi imkanlar gerçekleştirmeleri ve aynı zamanda kendi ülkelerinde alacakları hizmeti çok daha ekonomik biçimde almak istemeleri şeklinde açıklamak mümkündür.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

İnsanların hastalıklarına göre tahmin edersiniz ki sağlık turizminin çeşitleri de oldukça fazladır. Sağlık turizmi çeşitleriniz şu şekilde sıralamak mümkündür;

Medikal Turizm

Medikal turizm; kişilerin sağlığını önemli derecede etkileyen ve hayatı tehlikeye atan tıbbi tedavilerin tamamını kapsamaktadır. Tıp alanında son derece gelişmiş ve ileri bir teknolojiye sahip olan ülkeler bu sağlık turizmi çeşidi dolayısıyla her yıl binlerce sağlık turisti ağırlamaktadır. Özellikle Güney Kore ve Tayvan gibi ülkelerde sağlık teknolojilerinin ileri boyut kazanmaları dolayısıyla medikal turizm alanında çeşitli faaliyetler göstermektedirler.

Diş Turizmi

Diş tedavilerinin tamamını kapsayan sağlık turizmi çeşidine diş turizmi denmektedir. Diş tedavilerinde sizlerin de bildiği üzere iki farklı faktör tedavinin işleyişini ve kalitesini ortaya koymaktadır. Bunlardan birincisi materyalleri düzenleyen laboratuvarın ve materyalin ilk halini sağlayan üreticilerin kalitesidir. İkincisi ise tedaviyi gerçekleştirecek olan doktorun eğitim ve becerisidir. Diş turizmini maliyet olarak etkileyen en önemli unsur laboratuvar, sağlık personellerinin yaptıkları işlerden alacakları ücret ve doktorlardır. Çeşitli diş materyallerini ileri boyuta taşıyarak bu konuda eğitime değer vermiş ülkeler diş turizminde ilk sıralarda yer almaktadır. Örneğin; Türkiye birbirinden deneyimli diş hekimleri ve geliştirilmiş teknolojileri ile diş turizminde en gelişmiş ülkeler arasındaki yerini almaktadır.

Wellness Turizm

Wellness turizmi, kişilerin sağlıklı yaşamını destekleyerek fiziksel ve mental şekilde rahatlatıcı yöntemleri kapsayan turizmdir. Bu turizm çeşidinin çok kapsamlı bir yapıya sahip olduğunu ve birçok ülkede başarıyla gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Örneğin; ABD ve Almanya lüks Wellness merkezlerine sahip olan ülkeler oldukları için yurt dışından her yıl milyonlarca misafir ağırlamaktadır.

SPA Turizmi

SPA turizmi; SPA merkezlerinde gerçekleştirilerek fiziken ve ruhen kişinin kendisini rahatlatabileceği uygulamaları içermektedir. Örneğin; masaj salonları ve çamur banyoları gibi rahatlama sağlayan aktiviteler gerçekleştirilir. SPA turizminde en önemli avantaj otel tatili ile birleştirilebilir yapıda olmasıdır.

Alternatif Sağlık Turizmi

Alternatif sağlık turizminde genel olarak eski yöntemlere dayanan tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Örnek verecek olursak; Hindistan'da Ayurverda adı verilen yöntemlerle dünyanın birçok ülkesinden hastalar her yıl Hindistan'ın ziyaret etmektedir.

İleri Yaş ve Engelli Turizmi

Adından anlaşılacağı üzere, ileri yaş ve engelli turizminde ileri yaşta olan kişilere bakım sağlanmaktadır. Rehabilitasyon ve hasta bakım noktalarında uzun süreli bakımlar gerçekleştiren personeller yer almaktadır. Başka Türkiye olmak üzere birçok ülke ileri yaş ve engelli turizmi gerçekleştirmek isteyen hastalara yardımcı olmaktadır.