02.03.2023
SAĞLIK TURİZMİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

 Sağlık Turizmi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi ile ilgili detayları belirtmeden önce sağlık turizminin tam olarak ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Sağlık turizmi; bireylerin sağlıklarına ilişkin konularda tedavi görmeleri, rehabilitasyonu sağlayabilmeleri ve sağlık açısından faydalı hizmetleri usulüne uygun şekilde alabilmek amacıyla yaşadıkları ülkeden farklı bir ülkeye gitmeleri durumdur. Sağlık amaçlı seyahat gerçekleştiren kişiler, sağlık turisti şeklinde anılmaktadır.

Dünya üzerinde birçok sağlık turizmi gerçekleştiren bireyler mevcuttur. Gerek kendi ülkelerinde gerekse de ülke dışında sağlık hizmetlerinden yararlanan sağlık turistlerinin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Ülkelerinde yaşadıkları sağlık sorununa çözüm bulamayan tüm hastalar, çeşitli acente veya firmalarla iş birliği içerisinde olarak sağlıkları için çeşitli yolculuklar düzenlemektedir. Sağlık turistleri, gittikleri alanlarda konaklama ve beslenme gibi sağlık dışı konularla ilgilenerek çok fazla vakit kaybetmek istemedikleri için çeşitli acentelerle anlaşma sağlayabilmektedir.

Elbette bireylerin sağlık turizmi yapmasının belirli sebepleri yer almaktadır. Çeşitli alanlarda hastalar önemli hastalıkların tedavileri için uçak bileti, medikal ve kozmetik ürünler, transfer, otel ve çeşitli tedavi sürecini içeren yardımcı unsur paketlerini satın alıyorlar. Sağlık turizmi kapsamında çeşitli işletme ve sağlık kuruluşları bu hastalara hizmet sağlıyor. Türkiye de son yıllarda sağlık turizmi konusunda en popüler ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu nedenle ülkemize her yıl binlerce sağlık turizmi için hastalar geliyor.

Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Bireyler sağlıkları açısından yeterli destekleri ve tedavileri alabilmek için ülke dışında seyahatler gerçekleştirebilmektedir. Gerçekleştirilen bu hizmetlerden önce yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle sağlık turizmi yapmak isteyen hastalar yetki belgesini sahip bir turizm acentesi ile anlaşmış olmalıdır. Yetki belgesine sahip bir turizm acentesi sıfatına sahip olmak gereken ilk koşuldur. Sağlık kuruluşları ve çeşitli turizm acenteleri gerekli belge ve deneyimleri alarak bu alanda çeşitli faaliyetler düzenleyebilirler. Acenteler ilgili projeleri usulüne uygun şekilde yerine getirerek sağlık turizmi için gerekli olan yeterlilik belgesini alarak işlemler gerçekleştirebilir.

Sağlık Turizmi Neden Tercih Edilmelidir?

Sağlık turizmi tıbbi turistler arasında motivasyon faktörleri; daha iyi ve etkili bir bakım, son teknoloji ürünlerle tedavi, düşük maliyet, sosyal kültürel faktörler, endişeleri, yasal sonuçlar ve benzeri motivasyon faktörleri ile dünyada yer alan tıbbi turizm büyümesinin önemli öğeleri olarak tanımlandığı için sağlık turizmi tercih edilmelidir. Seyahatin kolaylıkla erişilebilir ve uygun fiyatlı olması sonucu insanlar yalnızca bir tatilden fazlası için uluslararası ülkelere seyahat gerçekleştiriyorlar.

Binlerce insan tıbbi turizmle uğraşmaktadır. Sağlık turizmi açısından en gelişmiş 5 ülkeyi sıralayacak olursak; Singapur, Tayland, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye diyebiliriz. Hastaların tedavi amacıyla seyahat etmelerinin birbirinden farklı sebepleri mevcuttur. Sağlık turizminde eklem protezleri, diş, kalp damar hastalıkları, kısırlık tedavisi, estetik, göz, tüp bebek ve çeşitli medikal konular önemlidir ve bu konularda sağlık turizmine başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Yüksek teknolojiye sahip olan ülkelerde sağlık hizmetleri ve personel desteklerinden yararlanmak isteyen herkes sağlık turizmi gerçekleştirebilmektedir.

Yaşadığınız ülkede sağlık hizmetleriniz pahalıysa ve aynı hizmet başka ülkelerde çok daha hesaplı olabilecekse sağlık turizmi gerçekleştirmek en yararlı seçim olacaktır. Kaliteli bir sağlık hizmeti alınmak istenmesi de sağlık turizmini tercih etme nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hastaların olması gereken ameliyatlar veya çeşitli muayeneler kendi ülkelerinde herhangi bir nedenden ötürü duyulmasın istenmesi halinde sağlık turizmine başvurular gerçekleştirilebilir. Tedavi olurken aynı zamanda tatil yapmak isteyen hastalar için sağlık turizmi yapmanın yanı sıra gittikleri ülkelerde tatil yapmak da en bilindik nedenler arasında yer alıyor